Ako posunúť Slovensko vpred?

Autor: Michal Šipoš | 18.7.2011 o 15:22 | (upravené 19.7.2011 o 9:05) Karma článku: 12,70 | Prečítané:  1651x

Žijem v mestečku Stará Ľubovňa, na východe Slovenska. Spolu so mnou tu žije takmer 17 tisíc obyvateľov. Hneď po vysokej škole som sa vrátil domov a začal rozmýšľať, ako posunúť naše mesto do predu. Keďže som nemal chuť riešiť politiku a rôzne štruktúry, založil som s pomocou pár priateľov občianske združenie. Po dvoch rokoch, sa nám podarilo dosiahnúť pár úspechov, organizovali sme podujatia, prinášali nápady, aktivizovali mladých ľudí. Keďže ,,s jedlom rastie chuť", nestačilo nám to. Chceli sme viac, už nám nestačili len podujatia, chceli sme reálne ovplyvňovať chod nášho mesta.

A tu nastal problém. Vstúpiť do politiky? Do toho systému plného starých, škaredých dinosaurov? Ľudí, ktorí mnoho krát boli poprepletaní rôznymi kšeftami a škaredou minulosťou? Tak toto asi nie, na to nemáme žalúdky! Lenže čas plynul a my sme stále stáli pred rozhodnutím, ísť do toho a pomôcť nášmu mestu, alebo sa na to vykašľať a hrať sa na svojom piesočku. Naše rozhodnutie urýchlili miestne voľby. Povedali sme si, že nemáme čo stratiť a že to musíme vyskúšať a tak sme sa rozhodli. Keďže sme vedeli, že voliť, chodia nie len mladí a tiež sme si boli vedomí, že nemáme veľa skúseností, oslovili sme politikov, ktorí v našom meste predstavujú menšie zlo. V prípade Starej Ľubovne to boli pravicovo orientovaní ľudia a začali s nimi komunikovať. Vyše roka sme tvrdo vyjadnávali naše podmienky a podporu našim mladým, aby boli zaradení na kandidátne listiny. Bolo to mnoho krát ťažké a odradzujúce. Takmer na každom stretnutí sme počúvali, akí sme mladí a neskúsení, že nás ľudia nebudú voliť a pod. No nakoniec zvíťazil zdravý rozum a dohodli sme sa. Mňa najviac tešilo, že sa nám na kandidátku podarilo pretlačiť päť mladých ľudí z nášho občianskeho združenia a že sme spojili pravicu. Mali sme tri mesiace na kampaň, počas nich sme sa snažili presvedčiť obyvateľov Starej Ľubovne, aby nám dali šancu. A dali! Po voľbách sme neverili vlastným očiam, prešlo všetkých päť mladých! Hurá , tešili sme sa, no to sme ešte netušili čo nás čaká, ale to je na samostatný blog :)  Dnes vidia, už aj tí najväčší neprajníci, že to malo zmysel. A ja viem, že ďalšie voľby pôjdeme kandidovať desiati, pretože keď chcete meniť veci, nestačí rozprávať, ale treba preto aj niečo urobiť. A netreba poľaviť!

Ps: Toto bol príbeh z malého mesta na východe Slovenska, čo myslíte, dalo by sa to rozšíriť na celé Slovensko?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prišli sme o tretinu sestier a nové neprichádzajú

Aby sme mali viac sestier, treba im zvýšiť platy, rozšíriť kompetencie a umožniť im pracovať aj na skrátený úväzok, tvrdia experti.

KOMENTÁRE

Táto krajina nie je pre chorých

Hádzať vinu na personál je často hľadaním nesprávneho vinníka.

TECH

Archeológ: Je to prvýkrát, čo Slováci skúmajú čosi také významné

Vedci očakávajú zásadné objavy, tvrdí Drahoslav Hulínek.


Už ste čítali?